PASLANMAZ ÇELİK

KULLANIM ALANLARI

OSTENİTİK
KALİTE ÖZELLİKLER KULLANIM ALANLARI
304 En yaygın kullanımı olan çelik tipidir. İyi korozyon direnci, sıcaklığa direnci, düşük sıcaklık derecelerindeki mukavemeti ve mekanik özellikleri ile bilinir. Çekilebilirlik özelliği derin çekme ve bükmede olduğu gibi çok iyidir. Isıl işlemle sertleştirilmemiştir. (Manyetik değildir, kullanma aralığı -196~ + 800 °C) Mutfak eşyaları, evye, dahili borular, sıcak su kazanları, banyo küvetleri, tanklar, otomobil parçaları (silecek, susturucu vb.) tıbbi aletler, inşaat malzemeleri, kimya tesisleri, süt ve gıda endüstrisi, gemi parçaları.
304L 304L, 304 çeliğin düşük karbonlu versiyonudur. Normal koşullarda korozyon direnci 304 ile aynıdır. Gerilim giderme ve kaynak sonrası tanelerarası korozyona karşı direnci mükemmeldir. Isıl işlem olmaksızın korozyon direnci özellikleri vardır ve genellikle 400 °C’ nin altında kullanılır.(Manyetik değil, kullanma aralığı -196~+800 °C.) Kimya sanayinde kullanılan makine ve ekipmanlar, yüksek tanelerarası korozyon direncine ihtiyaç duyulan kömür ve petrol endüstrisi, inşaat malzemeleri, ısıya dayanıklı aletlerin parçaları ve ısıl işlem uygulaması zor olan parçalar.
309 Bakır ilavesi ile anti-mikrobik özelliğe ve iyi çekilebilirliğe sahiptir. Hijyenik ortama ihtiyaç duyulan derin çekme ürünlerde kullanışlıdır. Termos, mutfak evyeleri, çaydanlık, yiyecek servis grupları, kapı tokmakları, hızlı döner parçalar.
310 304 çeliğin içeriğindeki S ve Mn’ı düşürüp sünekliğin azalmasını engellemek için N ilave edilmesiyle elde edilen çelik tipidir. Mukavemet arttırılmıştır. Yapı inşaat, cadde aydınlatmaları, su tankları, su boruları.
304LN N ilavesi ile mukavemeti ve tanelerarası korozyon direnci arttırılmıştır. Yapı-inşaat, ısı eşanjörleri, kimyasal tankerler.
316 Mükemmel korozyon direnci. Pitting korozyonu direnci ve Mo ilavesi ile yüksek sıcaklık dayanımı gösterir. Deniz suyu teçhizatı, kimyasallarda kullanılan teçhizat, kağıt, boya, asetikasit, gübre, fotoğraf ve gıda endüstrisi, deniz kenarı konstrüksiyonlar, halatlar, çubuk, cıvata ve somunlar.
316L Düşük karbonlu çelik tipi. 316’ nın normal özelliklerine artı olarak mükemmel tanelerarası korozyon direnci gösterir. Kullanım alanları 316 ile benzerdir. Tanelerarası korozyon direnci mükemmeldir.
316Tİ Korozyon direnci 316 ile benzerdir. Yüksek sıcaklıklarda çok yüksek bir oksidasyon direnci gösterir. Kimya, petro-kimya, gıda, tekstil ve kağıt endüstrisi.
310S 304’ e benzer özellikleri vardır. Mekanik özellikleri ve korozyon direnci 304’ den daha iyidir. Kaynakla nabilirlik özelliği çok iyidir ve 1200 °C’ ye kadar çok iyi oksidasyon direnci gösterir. Endüstriyel fırın parçaları, yakıt ve özel boru hatları, boya endüstrisi ve petrol rafinasyonu.
321 Ti ilavesi ile tanelerarası korozyon engellenir. 430 °C - 900°C arası sıcaklıklar için uygundur. Uçak egzost boruları, kazanlar, ısı eşanjörleri.